Płytki ceramiczne to niezwykle uniwersalny materiał, który może przydać się podczas remontu i urządzania wielu przestrzeni – płytki sprawdzą się nie tylko w kuchni i łazience, służąc również jako idealne dopełnienie aranżacji korytarza, tarasu czy przedpokoju.
Jak dobrać wymiary płytek podłogowych?
Wymiary płytek podłogowych powinny zostać dopasowane zarówno do rozmiarów samego pomieszczenia, jak i do indywidualnych oczekiwań urządzającego. Małe pomieszczenia mogą wymagać zastosowania nieco mniejszych płytek – zbyt duże formaty mogą wymagać bowiem wielu modyfikacji, które mogłyby wpłynąć na pogorszenie końcowego efektu remontu. Nie oznacza to jednak, że w przypadku małych pomieszczeń niemożliwym stanie się użycie płytek wielkoformatowych – kluczem do stworzenia spójnego wzoru stanie się w tym wypadku wcześniejsze, dokładne przeanalizowanie układu poszczególnych elementów.
W dużym pomieszczeniu można pozwolić sobie na nieco większą dowolność – przestronne przestrzenie mogą zostać ozdobione zarówno większymi, jak i nieco mniejszymi płytkami. W przypadku wzoru z małych płytek warto zadbać o staranne dopasowanie koloru fugi – idealne dopasowanie kolorystyczne zapobiegnie powstawaniu efektu poszatkowania przestrzeni.
Najpopularniejsze wymiary płytek podłogowych
Wśród często wybieranych płytek podłogowych można znaleźć między innymi modele o rozmiarach 5×5 cm. Decydując się na zakup małej płytki trzeba pamiętać o tym, że praca z produktem o stosunkowo niewielkim formacie będzie nieco bardziej czasochłonna, pozwoli jednak na idealne dopasowanie wzoru do specyficznych parametrów każdego pomieszczenia.
Kolejną często wybieraną opcję stanowią płytki podłogowe o wymiarach 30 x 30 cm – zastosowanie płytek tego typu pozwoli na optyczne powiększenie przestrzeni, dodatkowo układanie płytek o nieco większym rozmiarze okaże się zdecydowanie mniej pracochłonne.
Jak dobrać grubość płytki podłogowej?
Grubość płytki podłogowej to jeden z jej najważniejszych parametrów – cecha ta ma ogromy wpływ na jakość oraz trwałość danego modelu, niekoniecznie oznacza to jednak, że najgrubsza płytka zawsze okaże się najlepszym wyborem. Wybór grubości płytki podłogowej powinien zostać poprzedzony dokładnymi wyliczeniami – zbyt duża warstwa kleju oraz nieodpowiednio dobrana grubość płytki mogą bowiem spowodować spore problemy z otwieraniem drzwi czy szaf.
Na rynku można spotkać płytki o różnych wymiarach i grubościach, jednak najczęściej są one dzielone na trzy grupy: płytki cienkie, średnie i grube. Najcieńsze płytki – o grubości od 3 do 5 mm – choć stosowane głównie na ścianach, coraz częściej używa się także do układania podłogi. Dużą zaletą cienkich płytek jest bez wątpienia ich niska waga, a także łatwość w dopasowywaniu ich do już istniejących elementów takich jak meble czy drzwi.
Średnie i grube płytki cechują się większą wytrzymałością, niestety nie sprawdzą się we wszystkich pomieszczeniach – zbyt duża waga czy grubość płytki bardzo często może okazać się sporym problemem, który zmusi do poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Przy wyborze płytki warto więc dokładnie zapoznać się z jej parametrami, zawsze wybierając sprawdzone i trwałe rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb kupującego.