Ceramic Style

Dom, Wnętrze, Budownictwo

Budownictwo

Tarcza diamentowa – do czego możesz ją wykorzystać?

Tarcza diamentowa – do czego możesz ją wykorzystać?

Odpowiednio dobrane akcesoria do szlifierki kątowej są niezbędne do wydajnej i precyzyjnej pracy. Jednym z nich bez wątpienia jest tarcza diamentowa. Przed jej zakupem warto jednak dowiedzieć się kilku niezwykle ważnych aspektów, które pomogą dokonać właściwego wyboru. Czym jest tarcza diamentowa i jaka powinna być, by doskonale sprawdzić się w swojej roli?

Czym jest tarcza diamentowa?

Tarcze diamentowe to narzędzia ścierne wykonane ze stali lub stopu metali lekkich. Skąd więc nazwa “diamentowa”? Wynika ona z pokrycia krawędzi tarczy sproszkowanym, syntetycznym diamentem, który wtapia się w metalowe spoiwo.

Podział tarcz diamentowych

Podstawowy podział tarcz diamentowych wyróżnia tarcze:

  •  segmentowe ze szczelinami sprawdzające się do obróbki lekkiego betonu, dachówki czy miękkiej cegły,
  •  segmentowe bez szczelin wykorzystywane do cięcia wszystkich materiałów. Pracują one znacznie szybciej od tarcz ze szczelinami,
  •  z bieżnią ciągłą z diamentowym pokryciem bez ząbków stosowane w obróbce zarówno twardych, jak i kruchych materiałów.

Kolejny podział tarcz diamentowych odnosi się do metody cięcia. Możemy więc wyróżnić:

  •  tarcze diamentowe do cięcia na sucho,
  •  tarcze diamentowe do cięcia na mokro.

Co możesz ciąć tarczą diamentową?

Rodzaj materiału, który możesz ciąć przy użyciu tarczy diamentowej, zależy od jej rodzaju. Nie zmienia to jednak faktu, że tarcza diamentowa ma wszechstronne zastosowanie. Możesz ją wykorzystać do cięcia: betonu, granitu, ceramiki, kamionki, gresu, glazury i wielu innych materiałów budowlanych. Pamiętaj jednak, aby przed zakupem dokładnie przeanalizować, do jakich prac będziesz wykorzystywać tarczę diamentową. Wiedza ta pomoże w wyborze jej odpowiedniego typu.

Żywotność tarczy diamentowej

Bardzo częstym problemem przy obróbce z wykorzystaniem tarczy diamentowej jest krótka żywotność jej ostrza. Nie wynika ona jednak z samej specyfikacji produktu, a raczej z niedostosowania spoiwa do ciętego materiału. Tarcza może również zostać szybciej zniszczona przez:

  •  zbyt mocne dociskanie tarczy,
  •  zbyt niskie obroty maszyny,
  •  cięcie materiału, który wygląda na utwardzony, jedna w rzeczywistości taki nie jest,
  •  cięcie na dużej głębokości bez odpowiedniego doprowadzenia wody.

Większość problemów związanych z tarczą diamentową wynika z nieodpowiedniego użytkowania narzędzia. Kiedy poznamy wszystkie właściwości i zalecenia do pracy z tarczą, przekonamy się jak wszechstronny, przydatny i efektywny jest to produkt.

Udostępnij