Na pytanie, dlaczego warto jest mieć w domu rośliny zielone, można znaleźć mnóstwo ciekawych odpowiedzi. Nie tylko cieszą one nasze oko ale mają też szereg innych zastosowań. Jak wiadomo, rośliny poprzez proces fotosyntezy pobierają dwutlenek węgla oddając nam w zamian drogocenny tlen.
Funkcje roślin domowych
Pierwszym zastosowaniem roślin w naszych domach jest wzbogacanie naszego powietrza w tlen – przyczyniając się do większego natlenienia naszych pomieszczeń. Warto zwrócić także uwagę na to, że rośliny zielone to nie tylko źródło tlenu, ale także naturalny filtr naszego powietrza. W obecnych czasach powietrze, którym na co dzień oddychamy jest zanieczyszczone wieloma związkami chemicznymi. Wynika to, m. in. z rozwoju urbanizacji i infrastruktury miejskiej, coraz większej liczby samochodów czy ogólnie istniejącego zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
Walka ze smogiem – rośliny filtrujące
W walce ze smogiem pomagają również rośliny, dlatego są one tak ważne dla każdego człowieka. Jednak problem smogu ma zasięg globalny z którym ciężko jest walczyć, lecz pierwszym możliwym krokiem jest oczyszczanie powietrza na mniejszych powierzchni jakimi są nasze własne domy. Istnieje szereg roślin, które są ogólnodostępne i w przystępnych cenach, dlatego warto zainwestować w zakup mało wymagających i łatwych w pielęgnacji roślin.
Przykładami roślin, które z reguły dobrze znamy z codziennego życia a mających cenne walory są m. in. bluszcz pospolity, aloes, paprocie, figowce, chryzantemy, begonie. Oto krótka charakterystyka przykładowych roślin, które najlepiej sprawdzą się w naszych domach.
Bluszcz pospolity
Istnieje wiele szczególnie efektownych odmian tego gatunku, jest rośliną niewymagającą w uprawie, obecność tej rośliny w pomieszczeniach jest korzystna dla zachowania odpowiedniego stanu czystości powietrza, gdyż wchłania ona szereg substancji toksycznych, potwierdzono również jej skuteczność w usuwaniu oparów formaldehydu, benzenu czy tlenku węgla. Ze względu na preferencję środowisk wilgotnych i zacienionych bluszcz pospolity świetnie nadaję się np. do łazienki, dodatkowo pochłonie z naszego powietrza cząsteczki odchodów.
Aloes
To roślina lecznicza, kosmetyczna a także skuteczny filtr powietrza. Należy do sukulentów, dlatego uwielbia nasłonecznione i ciepłe miejsca. Jest przydatny do pozbycia się benzenu i formaldehydu.
Paproć
Ogromnym plusem tej rośliny jest to, że jest ona bardzo łatwa w uprawie i ogólnie dostępna. Może osiągnąć znaczne rozmiary a dodatkowo jest stosunkowo tania. Nie każdy wie, że jest ona bardzo pożyteczną rośliną oczyszczającą nasze powietrze z formaldehydu.
Figowiec sprężysty
Roślina światło i wilgociolubna. Pomaga w eliminacji tlenku węgla oraz formaldehydu. Z pewnością może zająć miejsce w pralni czy salonie.
Chryzantema
Roślina o kolorowych i efektownych kwiatach. Roślina preferuje dobrze nasłonecznione miejsca i dużą wilgotność podłoża. Oczyszcza powietrze z formaldehydu, ksylenu, benzenu i amoniaku.
Begonia
Jest to roślina o pięknych kwiatach utrzymujących się przez bardzo długi czas, spełniających funkcję estetyczną w naszych mieszkaniach. Lubi ciepłe i nasłonecznione stanowiska, lecz nie można zapomnieć o regularnym podlewaniu tej rośliny. Ta roślina będzie oczyszczać nasze powietrze z benzenu i oparów toulenu.