Bez wątpienia klejenie na gorąco ułatwia wiele precyzyjnych prac, począwszy od wykonywania biżuterii, torebek z materiału, czy innej galanterii, aż po projekty techniczne, np. klejenie modeli czy zabawek drewnianych. Oczywiście taki rodzaj kleju sprawdza się także w wielu pracach uszczelniających. Jednak dziś nie będziemy zwracać uwagę na zastosowanie, a najczęściej popełniane błędy, niezależnie od tego do jakich prac używany jest pistolet do klejenia na gorąco.
Naucz się odpowiednio trzymać pistolet z wkładem do klejenia na gorąco i pamiętaj o BHP
Nigdy nie dotykaj dyszy, gdy pistolet się nagrzeje, jeśli nie masz założonych termoodpornych rękawic. Wiele osób zapomina o tym, że dysza powinna pozostawać w pewnej odległości od materiału i nie powinna się z nim stykać, bowiem może to doprowadzić do wypalenia w nim dziury. Jeśli chcesz skontrolować równą linię klejenia, to nie możesz używać kleju na gorąco trzymając rękę w powietrzu. Oprzyj nadgarstek albo łokieć, bo wtedy zachowasz precyzję. Aby nie pokleić stołu i wszystkiego wokół używaj oczywiście podkładki. Ale nie byle jakiej. Najlepiej sprawdzi się silikonowa podkładka, którą w razie konieczności łatwo oczyścisz z kleju na gorąco.
Chcesz aby projekt się udał? Zanim rozpoczniesz pracę poczekaj aż wkład do klejenia na gorąco się rozgrzeje
Klej jest gotowy do użycia, gdy po naciśnięciu spustu wypływa w formie cieczy. Jeśli jednak jeszcze się nie rozgrzał trzeba uzbroić się w cierpliwość. Ponadto należy sprawdzi w jakiej temperaturze należy pracować z danym wkładem, bo często sprzęt gwarantuje możliwość jej regulacji. Dzięki temu uzyskuje się optymalne, najlepsze warunki pracy. Nie możesz naciskać spustu z uporem maniaka, odczekaj chwilę, a następnie sprawdź na podkładce, czy klej się rozgrzał. Generalnie musisz wiedzieć, że kolorowe sztyfty wymagają nieco niższej temperatury niż te przezroczyste.
Korzystaj z podstawki w trakcie pracy i pamiętaj o kontroli nacisku na spust
Jeśli Twój pistolet do klejenia na gorąco wyposażony jest w podstawkę, na którą możesz odkładać go w trakcie pracy, to jest to bardzo dobre rozwiązanie. Musisz wyrobić w sobie ten nawyk. Nie zapominaj się i nie kładź pistoletu na boku. To może spowodować wypłynięcie kleju. O ile położysz go na podkładce to nic się wielkiego nie stanie, ale gdy zapomnisz się i położysz go na stół to straty mogą być spore, bo usunięcie kleju jest trudne, a po zaschnięciu wymaga użycia papieru ściernego. Wiele pistoletów posiada końcówki zapobiegające wyciekaniu kleju. Dzięki temu niefrasobliwość nie skończy się być może zniszczeniem mebli. Jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, a mianowicie kontrola nacisku na spust. Zbyt mocny nacisk może spowodować niekontrolowany wypływ kleju. W przypadku precyzyjnych prac, gdzie nie można przesadzić z klejeniem koniecznie należy szybko opanować delikatne naciskanie spustu. Dzięki temu wyciekanie kleju i brudzenie materiału w trakcie pracy nie będzie miało miejsca.
Wkład do klejenia na gorąco zużyj w całości, nie wyciągaj go gdy jest gorący!
Bardzo ważną kwestią i częstym błędem jest zbyt szybkie pozbywanie się wkładu do klejenia na gorąco. Nie dość, że to marnotrawstwo, to jeszcze w ten sposób można dotkliwie się poparzyć. W momencie gdy wyciągasz zapełniony jeszcze sztyft od tyłu pistoletu, ciecz może wypłynąć. Zatem musisz zawsze zużyć klej do ostatniej kropli, a dopiero później decydować się na wymianę wkładu. Po skończonym klejeniu pamiętaj, by pistolet odłączyć od źródła zasilania.
Czyść dysze w rękawicach termoochronnych, kiedy jeszcze nie wyschnie, aby pozbyć się całości kleju. Bez wątpienia utrzymywanie dyszy pistoletu do klejenia na gorąco w czystości musi być priorytetem. Zaschnięty klej trudno jest usunąć z dyszy, jest to niczym mission impossible. Dlatego, gdy klej jest jeszcze ciepły, użyj suchej ściereczki do starcia resztek kleju. Dzięki uniknięciu częstych błędów wykonasz swoją pracę od A do Z. Klejenie pistoletem na gorąco nie będzie dla Ciebie żadnym problemem. Wykonasz zarówno prace majsterkowicza, jak i oddasz się swoim hobby.