Wymiana stolarki otworowej jest zazwyczaj konieczna podczas robót związanych z izolacją budynku. Kiedy wymienić okna plastikowe? Warto to zrobić jeszcze przed podjęciem prac termomodernizacyjnych. Wymiana okien PCV przyda się również w sytuacji, gdy na powierzchni ramy lub szyby pojawiły się widoczne uszkodzenia. Sprawdźmy, jak najprościej ocenić, że profile okienne potrzebują wymiany.
Kiedy wymienić okna PCV?
Na stan stolarki okiennej wpływa kilka czynników, takich jak: prawidłowy montaż, sposób użytkowania czy rodzaj materiału, z którego została wykonana. Odpowiednio zamontowane i dobrej jakości okna PCV mogą służyć użytkownikom przez naprawdę długi czas. W porównaniu z modelami drewnianymi, nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz konserwacyjnych. Jeśli od okna wieje, hałas dobiegający z zewnątrz jest uciążliwy lub na parapecie pojawia się wilgoć, to warto zastanowić się nad wymianą okien na nowe. Niektórzy decydują się na ten krok tylko i wyłącznie ze względów estetycznych. Wielu osobom przestaje odpowiadać wygląd starych profili, które były modne kilkadziesiąt lat temu. Ewentualnie mogą im przeszkadzać pożółkłe plamy, odpryski bądź złuszczenia lakieru. Nawet niewielkie uszkodzenia ramy powstałe w wyniku próby włamania są dobrym powodem do wymiany okien PCV. Podobnie jak wszelkie wypaczenia oraz odkształcenia ościeżnicy powstałe na skutek nieprawidłowego montażu.
Na co zwrócić uwagę?
Wybierając nowe okna do domu lub mieszkania, warto przyjrzeć się bliżej parametrom technicznym. Oczywiście estetyka jest równie ważna, ale nie powinna decydować o zakupie danego modelu. Podobnie jak cena, która nie zawsze idzie w parze z jakością. Polecanym producentem stolarki okiennej jest firma Domel. Producent okien PCV oferuje szeroki wybór modeli z certyfikatem bezpieczeństwa.
Kluczowe parametry techniczne, które można znaleźć w karcie produktu
- Współczynnik przenikalności cieplnej jest oznaczony literą U i mierzony w jednostkach W/m2K. Pamiętajmy, że im niższa wartość, tym mniejsze straty ciepła. Współczynnik Uw nie powinien być mniejszy niż 1,1 W/m2K.
- Izolacyjność akustyczna, czyli skuteczna ochrona przed hałasem, który dobiega z zewnątrz. Jeśli mieszkamy w spokojnej okolicy, sprawdzi się okno o współczynniku Rw na poziomie 30 db. W przypadku mieszkania w pobliżu ruchliwej ulicy, przyda się model o parametrach 35 dB.
- Zabezpieczenia antywłamaniowe na całym obwodzie okna, w tym uszczelki i okucia renomowanej firmy skutecznie chronią przed włamaniami.
- Niezwykle istotna jest wentylacja, która gwarantuje odpowiednią wymianę powietrza.
Wymiana okien PCV – dlaczego warto?
Decydując się na zakup nowej stolarki okiennej, zapewnimy sobie komfort oraz wygodę podczas użytkowania. Nie bez znaczenia jest również estetyka, która powinna pasować do elewacji budynku. Duże przeszklenia i ultrawąskie profile spodobają się każdemu miłośnikowi minimalizmu. Jeśli chcemy wybrać okna PCV o lepszych parametrach, warto zainteresować się ofertą firmy Domel. Producent posiada w sprzedaży modele standardowe, energooszczędne i innowacyjne. Poza tym oferuje szeroki wybór okien i drzwi tarasowych, które zostały wyposażone w innowacyjny mechanizm przesuwny. Nowoczesne profile okienne sprawdzą się zwłaszcza w mieszkaniach o mniejszym metrażu. Okna balkonowe firmy Domel zacierają granicę pomiędzy wnętrzem domu, a światem zewnętrznym i są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych.
Podsumowanie
Kiedy wymienić okna plastikowe? W sytuacji, gdy rachunki za ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym znacznie wzrosły w porównaniu z rokiem ubiegłym. Natomiast w letnie dni obserwujemy nadmierne przegrzewanie się pomieszczeń. Wymiana okien PCV jest również niezbędna w przypadku, gdy doszło do niefortunnego wypadku i szyba okienna została zbita. Wówczas przyda się montaż całego pakietu szybowego o lepszych właściwościach termoizolacyjnych, które zwiększą komfort cieplny w domu.