Ankiety przeprowadzone wśród użytkowników forów internetowych poświęconych nowoczesnej architekturze podają, że niemal każdy człowiek lubi od czasu do czasu nieco odświeżyć wnętrze swojego mieszkania. Czasem, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt, wystarczy zmienić kilka drobiazgów – zawiesić nowy obraz, przestawić stół, zmienić kolor dywanu. Najbardziej zauważalna jest jednak zmiana dużych powierzchni, na przykład poprzez pomalowanie ścian na nowo. O ile gładki, otynkowany mur nie powinien nam sprawić większych problemów, to malowanie płytek ceramicznych to zupełnie inna bajka. Proces ten jest dłuższy i wymaga większego nakładu pracy, lecz jeśli wykonamy go poprawnie, to rezultaty z pewnością będą zapierały dech w piersiach.
Specjaliści z merkurymarket.pl, jednego z najbardziej opiniotwórczych portali poświęconych renowacji i pracom wykończeniowym, podają receptę na skuteczne i efektowne przefarbowanie glazury. Kluczem do sukcesu jest tutaj dokładność, zaangażowanie, a przede wszystkim dokładny, przemyślany plan działań.
Jak przygotować się do malowania płytek?
Eksperci są zgodni, co do tego, że najważniejszym etapem pracy jest przygotowanie. Kwestia ta jest szczególnie istotna podczas przemalowywania płytek, gdyż jest to dość długi proces, na który składa się wiele etapów. Zanim podejmiemy się faktycznego nakładania farby na ceramikę, musimy upewnić się, że posiadamy wszystkie wymagane materiały oraz narzędzia. Niezbędne wyposażenie to:
- Wałki, pędzle i kuweta malarska
- Taśma do zabezpieczenia fugi
- Grunt
- Farba do płytek ceramicznych
- Lakier transparentny
Potrzebne okażą się także odpowiednie środki czystości – wystarczy zwykły płyn do podłogi oraz gąbka. Poza tym, osoba podejmująca się malowania płytek musi uzbroić się w cierpliwość i upewnić się, że dysponuje odpowiednią ilością wolnego czasu, aby nie musieć odrywać się od pracy.
Pierwszy krok – szorowanie
Po kilku, kilkunastu latach użytkowania, na płytkach ceramicznych z pewnością zgromadzi się pewna ilość brudu. Jest to najbardziej zauważalne w przypadku płyt podłogowych, a także ścianek w kuchni, gdzie pryskający tłuszcz lub inne składniki docierają do ceramiki na porządku dziennym. Rzecz jasna, zanieczyszczenia te nie mają prawa pozostawać na powierzchni płytek w momencie, gdy rozpoczynamy nakładanie na nie farby – w przeciwnym wypadku nie tylko znajdą się na niej niedoskonałości, ale może dojść także do odrywania się całych warstw gruntu lub lakieru. Żaden rozsądny budowniczy nie może sobie na to pozwolić, dlatego za konieczność uznaje się dokładne szorowanie ceramiki przed rozpoczęciem malowania.
Zabezpieczenie ścian i fugi – jak się za nie zabrać?
Prace malarskie zawsze wiążą się z koniecznością zabezpieczenia reszty pomieszczenia przed uciążliwymi odpryskami z farby i zaciekami, które są ciężkie do usunięcia, a na dodatek bardzo nieestetycznie wyglądają. Kolejnym problemem bywają znajdujące się pomiędzy płytkami fugi, których praktycznie nie się ominąć, jeśli używamy wałka gąbkowego. Rozwiązaniem jest tutaj zwykła, papierowa taśma, przy pomocy której możemy osłonić wybrane powierzchnie przed farbą. Wystarczy dokładnie przykleić ją w miejscach, które chcemy zabezpieczyć, a następnie delikatnie zdjąć, gdy nałożona farba zdąży już zaschnąć.
Gruntowanie płytek – jak i po co?
Aby farba dobrze trzymała się powierzchni ceramicznej, należy swoją pracę rozpocząć od dokładnego gruntowania płytek. Doradcy z merkurymarket.pl podają, że najlepiej zastosować w tym celu specjalne preparaty, dobrane w zależności od przewidywanego kontaktu danej ścianki lub podłogi z wodą. Baza gruntu mieszana jest z utwardzaczem, po czym mamy nieco ponad godzinę, aby nanieść sporządzoną substancję na glazurę – jeśli nie zużyjemy jej dostatecznie szybko, to utraci ona swoje właściwości, a my będziemy zmuszeni do zakupienia kolejnej puszki.
Farba właściwa – jak wygląda malowanie płytek ceramicznych?
Powierzchnie okryte płytkami ceramicznymi wymagają zastosowania odpowiednich farb. Jeśli nałożony wcześniej grunt zdążył już wyschnąć, możemy podjąć się pierwszego etapu nanoszenia farby. Należy to wykonywać, w miarę swoich możliwości, dokładnie, aby nigdzie nie powstały grudki lub pęcherzyki powietrza. Eksperci ze strony merkurymarket.pl podkreślają, że w przypadku płyt podłogowych, aby nie utrudnić sobie pracy, warto jest rozpocząć malowanie od jednego z rogów pokoju, stopniowo kierując się w stronę drzwi wyjściowych.
Wykończenie – dlaczego wymagany jest lakier?
Badania rynku pokazują, że wielu ludzi, zachwyconych efektami końcowymi po naniesieniu farby na płytki, zapomina o jej odpowiednim zabezpieczeniu. Nie można zapominać, że pomalowana ceramika z biegiem czasu zacznie się ścierać, szczególnie jeśli obłożona jest nią podłoga. Profesjonaliści polecają transparentne lakiery ochronne wszystkim tym, którym zależy na długotrwałym wykończeniu, zachowującym swój pierwotny wygląd przez co najmniej kilkanaście lat. Lakier nakłada się w bardzo podobny sposób co farbę, należy też odczekać stosowną ilość czasu, aby mógł on wyschnąć i się utwardzić.