Bonsai to miniaturowe drzewo sadzone w pojemniku. W rzeczywistości termin „bonsai” dosłownie oznacza „zasadzony w pojemniku” w języku japońskim. Bonsai odnosi się do sztuki uprawy tych małych drzewek i jest integralną częścią japońskiej kultury sięgającej początku XIV wieku. Niegdyś przeznaczona tylko dla najbogatszych elit Japonii obecnie praktykowana jest przez ludzi z całego świata. Jeśli i Ty postanowiłeś hodować w swoim domu drzewo bonsai, na pewno zastanawiasz się w jaki sposób pielęgnować je. aby rosło silne i zdrowe, a także zachowało pożądany kształt. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci zadbać o wszystkie jego potrzeby.
W jakim miejscu ustawić drzewo bonsai?
W zależności od gatunku drzewa bonsai wymagają one innego położenia oraz pielęgnacji, dlatego jeśli chcesz hodować drzewo bonsai w domu, upewnij się, że wybrana przez Ciebie roślina nadaje się do wewnętrznej uprawy. Niektóre gatunki są drzewkami ogrodowymi, które wymagają ustawienia na zewnątrz. Należą do nich najpopularniejsze rodzaje bonsai, takie jak jałowiec, sosna i świerk, które powinny być wystawione na działanie pór roku, podobnie jak ich większe odpowiedniki. Zewnętrznych warunków pogodowych potrzebują również drzewa liściaste np. klon, wiąz i miłorząb. Drzewa bonsai hodowane w domach to zazwyczaj gatunki subtropikalne, które rozwijają się dzięki zapewnieniu im stabilnej temperatury. Jeśli twoje drzewo bonsai lubi domowe warunki to już pierwszy krok do sukcesu. Potem należy tylko zadbać, aby trzymać roślinę z dala od bezpośredniego źródła ciepła lub przeciągu i zadbać o odpowiednią ilość światła słonecznego i wilgoci.
Jak często podlewać drzewo bonsai?
Główną przyczyną śmierci większości drzew bonsai jest niezapewnienie im wystarczającego dostępu do wody. Warstwa gleby w pojemniku, w którym hoduje się roślinę jest dosyć płytka, dlatego szybko wysycha. W zależności od rodzaju i wielkości twojego drzewa, a także rodzaju używanej gleby, optymalna częstotliwość podlewania może być różna. W niektórych przypadkach drzewo potrzebuje nawet codziennej porcji wody, dlatego najlepiej regularnie sprawdzać nawilżenie powierzchni gleby i podlewać ją, gdy wyda ci się sucha. Jeśli twój pojemnik zawiera otwory odpływowe oraz tackę zakończ podlewanie, gdy woda zacznie do niej wypływać. Pamiętaj, aby nie przesadzać z nawadnianiem, inaczej gałęzie mogą zacząć wysychać, a liście żółknąć.
Jaką glebę i nawóz wybrać?
Odpowiednia gleba do drzewa bonsai musi charakteryzować się dostatecznym drenażem i zapewnić ujście wodzie oraz dopływ powietrza do wnętrza. Dodanie skał lub kamieni do ziemi pozwoli na znaczną poprawę możliwości odprowadzania wody i zapewni korzeniom lepsze dotlenienie. Aby podlewanie było bardziej skuteczne można wybrać glebę z dodatkiem gliny
Nawożenie bonsai zapewnia, że otrzyma ono odpowiednią ilość składników odżywczych, których potrzebuje, aby zachować zdrowie. Zbilansowany nawóz do bonsai zawiera równe ilości azotu, fosforu i potasu. Zanim zaczniesz nawozić, upewnij się, że dokładnie podlałeś drzewo. Nawożenie rośliny, gdy gleba jest sucha, nie jest dobre dla jego kondycji.
Jak przycinać drzewko bonsai?
Przycinanie jest niezbędne do utrzymania małych drzewek bonsai i zachowania ich zwartego kształtu. Można robić to na wiele sposobów, ale przedstawiony niżej system dobrze sprawdza się u osób początkujących oraz wzmacnia drzewo i pobudza je do wzrostu. Odcinając młode pędy i liście, pozwalasz na to, aby liście znajdujące się poniżej dostały odpowiednią dawkę światła oraz powietrza, co korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia drzewka. Przycinanie gałęzi natomiast sprzyja wzrostowi mniejszych gałęzi i pozwala kontrolować kształt drzewa. Jeśli chcesz, aby drzewko było bardziej zwarte, przycinaj pąki na obrzeżach. Dzięki temu mniejsze liście będą miały szanse na lepszy wzrost.
Zazwyczaj drzewko bonsai, należy przyciąć, gdy nowe części zaczynają zmieniać kształt drzewa w niepożądany sposób. Stosując się do tych kilku wskazówek zapewnisz swojemu drzewu odpowiednią strukturę.