Ceramic Style

Dom, Wnętrze, Budownictwo

Budownictwo

Co zamiast połączeń mechanicznych?

Co zamiast połączeń mechanicznych?

W poszukiwaniu tańszych rozwiązań montażowych, a w niektórych branżach przemysłu, także w celu ograniczenia kosztów produkcji, miejsce tradycyjnych połączeń mechanicznych coraz częściej zajmują wygodne w stosowaniu połączenia klejone. Kleje strukturalne to tania, powszechnie dostępna i niezwykle wygodna alternatywa dla niektórych połączeń wykonywanych przy pomocy wkrętów, nitów, kołków czy nawet profesjonalnych połączeń spawanych.

Zalety przemysłowych klejów strukturalnych

To nowoczesne materiały przeznaczone do wykonywania trwałych połączeń pomiędzy różnymi grupami materiałów, w tym materiałów metalowych i tych wykonanych z tworzyw sztucznych. Dzięki doskonałym właściwościom wiążącym kleje strukturalne zapewniają połączenie tak silne, jak w przypadku wielu tradycyjnych połączeń mechanicznych. Kleje tego typu wiążą silnie bez zastosowania rozpuszczalników, które mogą uszkadzać delikatne, gładkie powierzchnie. Ze względu na tę specyficzną cechę są wykorzystywane dość często przy różnorodnych pracach montażowych i wykończeniowych. Warto nadmienić, że kleje strukturalne wykorzystuje się również przy produkcji niektórych elementów konstrukcyjnych na potrzeby branży samochodowej czy nawet branży lotniczej. Ich największą zaletą, poza dużą siłą wiążącą i nieniszczącym działaniem na gładkie powierzchnie, jest duża łatwość stosowania. Trzeba pamiętać, że w odróżnieniu od tradycyjnych połączeń mechanicznych, te wykonane przy pomocy kleju strukturalnego są bardziej estetyczne, mniej rzucają się w oczy i pozwalają na ścisłe połączenie ze sobą dwóch elementów, bez widocznych śladów montażowych.

Możliwe zastosowania

Dzięki szybkim czasom utwardzania i dużej rozszerzalności kleje strukturalne znajdują szereg zastosowań w wielu branżach przemysłu. Dla przykładu strukturalny klej metakrylowy wykorzystuje się m.in. do łączenia elementów aluminiowych, wykonanych z tworzyw sztucznych i kompozytowych. Kleje tego typu powszechnie wykorzystuje się w branży lotniczej, w przemyśle motoryzacyjnym, przy produkcji jachtów i łodzi, a także w branży reklamowej do klejenia kasetonów, konstrukcji aluminiowych i wykonanych z dibondu, liter 3D i wielu innych nośników reklamy wizualnej.

Powszechne wykorzystanie klejów strukturalnych sprawia, że dziś coraz rzadziej traktuje się je jako alternatywę dla niektórych połączeń mechanicznych, zwłaszcza tych mniej narażonych na duże obciążenia, a częściej jako podstawę w produkcji lub montażu. Jeśli zatem zależy Ci na ograniczeniu kosztów związanych z realizacją połączeń tradycyjnych, zastanów się nad ich zastąpieniem nowoczesnymi klejami przemysłowymi.

Udostępnij