Ceramic Style

Dom, Wnętrze, Budownictwo

Poradnik

Blacha trapezowa elewacyjna

Blacha trapezowa elewacyjna

Modernistyczny wygląd nowoczesnych budynków przemysłowych lub domów jednorodzinnych, najczęściej w popularnym modelu stodoły, często zapewnia zastosowanie na elewacji blach trapezowych. Przeczytaj o tym, czym są blachy trapezowe elewacyjne, jakie jest ich zastosowanie i zalety. 

Czym jest blacha trapezowa elewacyjna? 

Blacha trapezowa elewacyjna jest powszechnie stosowanym materiałem budowlanym, który doskonale sprawdza się zarówno na małych, jak i na dużych powierzchniach. Blacha ta zapewnia szybkość montażu i ciekawy efekt wizualny dopasowany do oczekiwań inwestora. 

Blachy trapezowe charakteryzują się wytrzymałością, sztywnością i stosunkowo niską ceną. Materiały te mogą pełnić funkcje wyłącznie dekoracyjną, dekoracyjno-ochronną, ochronną lub nawet nośną. Blachy o niskim i średnim profilu najczęściej wykorzystywane są jako dekoracje elewacji lub pokrycia dachowego w budynkach mieszkalnych. Natomiast te o wyższym profilu mogą służyć jako materiał do budowy wiat, garaży lub ogrodzenia, a także jako pokrycie dachowe. 

Blachy trapezowe stosowane na elewację produkowane są ze stali (ocynkowanej, alucynkowej lub powlekanej) lub aluminium (powlekanego). W zależności od funkcji, jaką mają pełnić, posiadają różną grubość, która mieści się w przedziale od 0,5 mm do 1,5 mm. Wysokość profilu decyduje o sztywności blachy i jej odporności na obciążenia. W przypadku trapezów elewacyjnych wynosi ona od 6 mm do 65 mm: im wyższy profil, tym sztywniejsza jest blacha. 

Zastosowanie blach trapezowych elewacyjnych 

Znaczne zróżnicowanie profili blach trapezowych w połączeniu z ich bogatą kolorystyką pozwala na tworzenie interesujących kompozycji na elewacjach. Blacha ta pozwala na miękkie przechodzenie pokrycia dachu i elewacji, co tworzy bardzo interesujący efekt. Blachy trapezowe wykorzystywane są przy budowie takich obiektów jak:

  • hale produkcyjne,
  • obiekty przemysłowe,
  • magazyny,
  • budynki handlowe,
  • obiekty biurowe,
  • domy jednorodzinne,
  • obiekty użyteczności publicznej,
  • garaże,
  • wiaty,
  • ogrodzenia.

Blachy elewacyjne, podobnie jak blachy dachowe, powinny być regularnie kontrolowane i konserwowane zgodnie z zaleceniami producenta. 

Kiedy wybrać blachę trapezową na elewację? 

Ogromna popularność blach trapezowych związana jest z możliwością ich różnorodnego zastosowania, co wynika z ich korzystnych parametrów technicznych, ale także możliwości uzyskania pożądanego efektu wizualnego. Elewacja z blachy trapezowej sprawdzi się przede wszystkim na budynkach budowanych w stylu nowoczesnym, modernistycznym. Nie pasuje ona jednak do budynków tradycyjnych, może wówczas zaburzać znacząco ich bryłę. 

Czym kierować się w wyborze blachy trapezowej na elewację, jeżeli już się na nią zdecydujesz? Wybór blachy trapezowej na elewację zależy od kilku czynników, m.in. przeznaczenia budynku, czasu, w jakim ma być użytkowany oraz czynników atmosferycznych i środowiskowych działających niekorzystnie na blachę. Im grubszy materiał i wyższy profil blachy, tym większe obciążenia jest ona w stanie przyjąć. Z kolei najlepszą ochronę przed rdzą, wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi zapewni powłoka poliuretanowa. Istnieje wiele rodzajów blachy trapezowej, dlatego przed jej wyborem warto doradzić się fachowców. 

Udostępnij