Dzisiejsza architektura opiera się przede wszystkim na minimalizmie i trwałości, w ten trend doskonale wpisuje się blacha na rąbek. W ostatnich latach nieco zapomniana, jednak aktualnie powracająca do łask i coraz chętniej wybierana przez inwestorów decydujących się na domy w nowoczesnym stylu. Dlaczego jest to ciekawe i warte uwagi rozwiązanie? Sprawdź!
Powrót do tradycji
Blacha na rąbek wykorzystywana jest na dwa sposoby. Jednym z nich jest odtwarzanie pierwotnego wyglądy budynków zabytkowych, które poddane są remontom. Drugim – tworzenie pokryć kojarzących się z nowoczesną architekturą. Lekko wyglądające, a zarazem bardzo wytrzymałe stalowe dachy doceniane są za ich minimalistyczny charakter i to, że nie naśladują innych materiałów. Ich prostota pozostaje przede wszystkim w zgodzie z aktualnymi trendami związanymi z minimalizmem i trwałością. Warto wiedzieć, że blacha na rąbek to jedna z najstarszych technologii stosowanych w budownictwie. Pomimo upływu lat, wciąż cieszy się popularnością, co pokazuje, że z pewnością jest rozwiązaniem, które się sprawdza.
Blacha na rąbek w zmienionej osłonie
To, że blacha na rąbek znana jest już od dłuższego czasu, nie oznacza wcale, że rozwiązanie to nie podlega żadnym modyfikacjom. Dawniej, aby móc uzyskać trwałe, a przede wszystkim szczelne pokrycie, arkusze z blachy łączyło się na rąbki. Zakładając, a następnie zaginając ich krawędzie. Aktualnie odchodzi się od tego rozwiązania, ponieważ jest ono pracochłonne, a samo pokrycie, mimo że wygląda lekko, w rzeczywistości cechuje się dużym ciężarem.
Alternatywnym rozwiązaniem są panele z ocynkowanej blachy płaskiej o grubości od 0,5 do 0,7 mm, powlekane kolorową powłoką, pełniącą jednocześnie rolę ochronną, jak i dekoracyjną. Na rynku dostępne są liczne odmiany takiej blachy, różniące się wysokości, jak i kątem rozmieszczenia rąbka. Ilość różnorodnych rozwiązań oferowanych przez producentów pozwala na dopasowanie takiej blachy do praktycznie każdej koncepcji budynku. Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do klasycznej blachy na rąbek, panele nie wymagają budowania na dachu sztywnego pokrycia z desek, z powodzeniem można je bowiem położyć na dachu krytym folią i przymocować na łatach. Takie rozwiązanie przekłada się oczywiście na obniżenie ciężaru dachu i ograniczenie kosztów materiału, które trzeba by ponieść na wykonanie poszycia z desek (konstrukcję pod takie panele wykonuje się praktycznie tak samo, jak pod blachodachówkę czy blachę trapezową).
Panele z blachy na rąbek — prosty montaż
Podstawową zaletą paneli na rąbek, oprócz ich oczywistych walorów estetycznych jest także bardzo łatwy i szybki montaż. Tak jak zostało to już powiedziane wcześniej, rąbki, które kiedyś wykonywano ręcznie, obecnie powstają w fabryce. Stanowi to spore ułatwienie dla dekarzy. Obie podłużne krawędzie każdego panelu są odpowiednio wyprofilowane. Rąbek z jednej strony jest niższy natomiast ten, który ma za zadanie przykryć bok sąsiedniego panelu, jest wyższy. Montując kolejne panele, nakłada się więc je po prostu na poprzedni panel i dociska na całej długości. Tak aby zamek się zatrzasnął (prace te wykonuje się ręcznie lub pomagając sobie gumowym młotkiem). Metoda wykorzystywana podczas łączenia tego rodzaju paneli sprawia, że przylegają one ściśle do siebie. Zapobiega to przedostawaniu się wilgoci i wód opadowych pod warstwę blachy. Osoby zajmujące się pokryciami dachowymi wskazują, że panele na rąbek to jedno z lepszych i trwalszych rozwiązań, jeżeli chodzi o pokrycia dachowe.
Panele dachowe, których rąbki powstają już w fabryce, są efektownie wyglądającym i trwałym rozwiązaniem – z pewnością warto się nam nim zastanowić, szczególnie jeżeli zależy nam na nowoczesnym charakterze nowo powstającego budynku.