W wielu warsztatach tradycyjne elektronarzędzia zastępuje się profesjonalnymi narzędziami pneumatycznymi. Urządzenia, które wykorzystują do swojej pracy sprężone powietrze, są nie tylko skuteczne, ale również wydajne i niezwykle wytrzymałe dla ich użytkowników. Co wyróżnia narzędzia pneumatyczne i jakie jest ich zastosowanie? Dowiesz się z naszego artykułu!
Przykłady narzędzi pneumatycznych
Narzędzia pneumatyczne znacznie ułatwiają pracę w warsztacie, a przy tym pozwalają na przeprowadzenie prac, które wymagają użycia sprężonego powietrza. Do najpopularniejszych urządzeń w tej kategorii zaliczamy m.in.:
- szlifierki pneumatyczne – służące do przedmuchiwania i pompowania powietrza, a także do lakierowania,
- młotki pneumatyczne – szczególnie przydatne do obróbki odlewów, a także podczas przeprowadzania różnego rodzaju prac budowlanych, czy demontażowych,
- wiertarki i wkrętarki pneumatyczne – stosowane do produkcji maszyn,
- klucze pneumatyczne – ułatwiają wkręcanie i wykręcanie śrub, dzięki czemu są przydatne np. przy wykonywaniu prac wulkanizacyjnych.
Narzędzia pneumatyczne – zastosowanie
Wybór narzędzi pneumatycznych umożliwia wykonanie szeregu zadań i pracę z materiałami, o różnej powierzchni. Dobór i zakup odpowiednich urządzeń zależy od tego, do czego mają być one wykorzystane. Nie zmienia to jednak faktu, że narzędzia pneumatyczne w ogólnym ujęciu stosuje się w warsztacie, który narażony jest na wysokie zapylenie. Dlaczego? Tradycyjne przyrządy elektryczne w takich warunkach są znacznie bardziej podatne na zniszczenia, a podstawową zaletą profesjonalnych narzędzi pneumatycznych jest ich efektywność i odporność. Dzięki temu stanowią dobrą alternatywę dla tradycyjnych narzędzi elektrycznych, może w pewnych sytuacjach grozić spięciem, czy wybuchem.
Za sprawą swoich skutecznych właściwości dobrze sprawdzą się np. w zakładach stolarskich lub w ślusarstwie. O szerokim zastosowaniu narzędzi pneumatycznych można przekonać się również w górnictwie, czy budownictwie. Używa się ich także w przemyśle energetycznym, przy produkcji mebli, a nawet w rolnictwie i leśnictwie. Jak można więc łatwo wywnioskować, szerokie zastosowanie narzędzi pneumatycznych stwarza warunki do ich wykorzystania w wielu istotnych branżach.
Narzędzia pneumatyczne – co jeszcze je wyróżnia?
Zanim zdecydujemy o wyposażeniu warsztatu w niezawodne i solidnie wykonane narzędzia pneumatyczne, warto wiedzieć o ich paru dodatkowych zaletach. Czym jeszcze cechują się dobre urządzenia tego rodzaju? Przy ich wyborze naszą uwagę zwróci m.in.:
- Prosta budowa – dzięki temu ryzyko wystąpienia awarii znacznie się obniża. Oprócz tego konserwacja sprzętu i jego naprawa stają się znacznie prostsze. Warto także pamiętać, że nieskomplikowana konstrukcja urządzenia idzie w parze z jego prostą obsługą.
- Bezpieczne użytkowanie – wykorzystanie narzędzi pneumatycznych przy pracy zapewnia ochronę m.in. przed zagrożeniem pożarowym. Poza tym użytkownicy sprzętu nie muszą obawiać się o poparzenia lub częste wypadki przy pracy. Wpływa na to przede wszystkim sprawny mechanizm uruchamiania i wyłączania urządzenia. Dlatego też ze względów bezpieczeństwa, narzędzia pneumatycznych używa się znacznie częściej niż zwykłych urządzeń elektrycznych.
- Długa żywotność urządzenia – ich porządna konstrukcja wpływa nie tylko na podniesienie komfortu i wygody przy pracy. Znajduje także swoje odzwierciedlenie w powolnym zużyciu sprzętu. Warto pamiętać, że narzędzia pneumatyczne z reguły są lżejsze od tradycyjnych elektronarzędzi, co znacznie przekłada się na ich efektywność i skuteczność.