Kanalizacja wewnętrzna to jedna z ważniejszych instalacji w każdym budynku. Spełnia bardzo ważną funkcję: odpowiada za odprowadzanie ścieków i innych nieczystości poza budynek. Na rynku dostępne są zarówno standardowe instalacje kanalizacyjne, jak również nieco bardziej zaawansowane i nowoczesne systemy niskoszumowe. Czym się między sobą różnią? Które z nich wybrać?
Czym spowodowany jest hałas w instalacji kanalizacyjnej?
Hałas kanalizacyjny powstaje najczęściej na skutek spustu wody, jej zrzutu w pionach, a także wlotu i wylotu w miejscach, w których przybory sanitarne łączą się z pionami. Dźwięki mogą być też spowodowane zmianą kierunku przepływu wody. Na występujący w instalacji kanalizacyjnej hałas wpływ mają również drgania, które powstają podczas przepływu ścieków. Drgania te rozprzestrzeniają się po powierzchni rur, a następnie przenoszą na konstrukcję budynku (tzw. hałas materiałowy), dodatkowo mogą też wywoływać drganie ścian rur, które z kolei powoduje drganie powietrza (tzw. hałas powietrzny).
Kiedy warto stosować kanalizację niskoszumową, a kiedy zwykłą?
Kanalizacja niskoszumowa to rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w budynkach wielokondygnacyjnych, tj. hotele, szpitale, bloki mieszkalne, piętrowe domy jednorodzinne czy domy deweloperskie. Jest to spowodowane występowaniem w tego rodzaju budynkach pionowej budowy systemu odprowadzającego nieczystości. Z uwagi na wyjątkowo cichą pracę kanalizacji niskoszumowej, warto stosować ją także w biurach oraz laboratoriach. Instalacja standardowa będzie natomiast bardziej odpowiednia dla budynków parterowych lub piętrowych z łazienką mieszczącą się na parterze. W tego typu, niewielkich budynkach tradycyjny system odprowadzający nie będzie powodować zbyt dużego hałasu kanalizacyjnego.
Dlaczego warto wybrać kanalizację niskoszumową?
Kanalizacja wewnętrzna niskoszumowa stanowi rozwiązanie, które zdecydowanie przeważa nad instalacją standardową. Produkowana jest z wykorzystaniem nowoczesnej inżynierii materiałowej, co pozwala niemal całkowicie wyeliminować drgania i uciążliwy hałas: kanalizacja niskoszumowa pracuje dwukrotnie ciszej niż systemy tradycyjne. Do jej produkcji wykorzystuje się wysokojakościowe tworzywa, najczęściej polipropylen, czasem polietylen, PVC czy ekologiczny propylen, z którego tworzona jest kanalizacja wewnętrzna HT (https://arenalazienek.pl/pl/c/Kanalizacja-wewnetrzna-HT/664). Wszystko to przekłada się na lepsze właściwości techniczno-użytkowe kanalizacji niskoszumowej, jej podwyższoną trwałość, a także odporność chemiczną i termiczną. Dodatkową zaletą jest niewielka różnica w kosztach całkowitych instalacji, w porównaniu do systemu standardowego.