Ceramic Style

Dom, Wnętrze, Budownictwo

Budownictwo

Płytki antypoślizgowe – Co warto wiedzieć?

Płytki antypoślizgowe – Co warto wiedzieć?

Jednym z aspektów związanych z wyborem sposobu wykończenia podłogi z pewnością powinno być jej bezpieczeństwo podczas użytkowania. Myślą o tym na przykład osoby odpowiedzialne za wykończenie centrów handlowych – tam bezpieczeństwo osób korzystających jest zawsze priorytetem, dlatego też płytki antypoślizgowe układane są w łazienkach czy korytarzach. Niestety, podczas układania podłóg w prywatnym domu, czynnik bezpieczeństwa często bywa pomijany, bo największą uwagę zwraca się na atrakcyjny wygląd materiałów wykończeniowych oraz ich cenę. Tymczasem, gdyby więcej osób brało pod uwagę również to, czy płytki są stabilne na przykład po ich zamoczeniu, to właśnie w przestrzeni domowej dochodziłoby do mniejszej liczby wypadków. Poślizgnięcie na mokrej podłodze w łazience czy w kuchni to niestety dosyć częsty przypadek. Płytki antypoślizgowe zdecydowanie pomogłyby rozwiązać ten problem.

Czym charakteryzują się płytki antypoślizgowe?

Płytki antypoślizgowe powinny być układane wszędzie tam, gdzie potencjalnie często może być mokro, lub tam, gdzie występuje duży spadek pionowy podłoża. A zatem tego rodzaju płytki świetnie sprawdzą się na przykład w kuchni, łazience oraz pod prysznicem, na różnego rodzaju holach i korytarzach, zejściach w dół, takich jak schody czy ścieżki, na niezadaszonych balkonach i tarasach. To właśnie w tego typu miejscach ludzie częściej mogą się pośliznąć, co może być bardzo zgubne w skutkach. Poza tym tego typu płytki muszą być położone na podłogach miejscach takie jak na przykład baseny, rzeźnia, a zatem miejsca publiczne czy miejsca pracy, w których jest mokro.

Płytki antypoślizgowe ze względu na swoją chropowatą powierzchnię zapewniają znacznie lepszą przyczepność dla butów. Nawet po zamoczeniu ich przez deszcz czy wodę w łazience, chodzący po nich człowiek zachowa stabilność. Oczywiście jak wszystko, również płytki tego typu różnią się między sobą i zapewniają lepszą lub gorszą stabilność. Określa ją klasa antypoślizgowości, która jest ustalana dla konkretnego produktu na podstawie różnych tekstów.

Klasa antypoślizgowości

Różne płytki charakteryzują się odmiennymi klasami antypoślizgowości, a zatem są bardziej lub mniej bezpieczne. Stopień antypoślizgowości ustala się dla konkretnego produktu według niezwykle skomplikowanych zasad. Dzieje się to podczas testów, w czasie których prawdziwi użytkownicy poruszają się w butach po różnego rodzaju płytkach, które ustawione są pod różnym kątem. Dodatkowo płytki te pokrywa się śliskim olejem. To od kąta nachylenia położonych płytek, na którym człowiek zaczął ześlizgiwać się z nich w butach, ustalona jest zatem klasa antypoślizgowości, którą określa litera R oraz cyfry w przedziale 9 – 13.

Klasa antypoślizgowości R9, R10, R11, R12, R13

Najniższą klasa antypoślizgowości mają płytki spełniające założenia dla parametru R9 ( krytyczny kąt poślizgu pomiędzy 6 a 10 stopni). Tego typu płytki z powodzeniem nadają się do położenia na bardzo wielu powierzchniach, bo zapewniają dobrą przyczepność na przykład na schodach, zejściach, korytarzach i holach, oraz oczywiście w domach mieszkalnych, w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka. Kolejna klasa antypoślizgowości to R10, dla której krytyczny kąt poślizgu jest pomiędzy 10 a 19 stopni. Dedykowane są do pomieszczeń, gdzie ludzie pracują w warunkach większego zabrudzenia i zawilgocenia podłogi. Nadają się one zatem na przykład do pomieszczeń socjalnych w zakładach pracy, ale też do kuchni zakładowych, pomieszczeń sanitarnych w niektórych zakładach pracy, w magazynach oraz garażach, a zatem również w miejscach, w których używane są smary.

Klasa antypoślizgowości R11 to bardzo dobrej jakości płytki antypoślizgowe, gwarantujące świetną przyczepność dla poruszających się osób. Układane w miejscach takich jak na szpitale oraz sanatoria, w tym również sale operacyjne, pralnie, rozlewnie napojów, myjnie samochodowe oraz warsztaty samochodowe. Ostatecznie płytki o największej klasa antypoślizgowości, a zatem spełniające parametry R12 oraz R13, to płytki stosowane w miejscach, takich jak na przykład ubojnie i rzeźnie, kuchnie w restauracjach, mleczarnie czy zmywanie. To właśnie tam duża ilość wody oraz innych cieczy może powodować, że podłogi będą bardzo śliskie. Dobrej jakości płytki antypoślizgowe są zatem wymogiem BHP – to właśnie dotyczy między innymi płytek o najwyższej klasie antypoślizgowości. Położenie ich na podłodze poprawia bezpieczeństwo dla pracowników i bezpośrednio przyczynia się do mniejszej ilości wypadków w pracy. Zapewnienie tego typu płytek to obowiązek pracodawcy.

Płytki antypoślizgowe w domu

Położenie dobrej jakości płytek antypoślizgowego w domu z pewnością warto rozważyć w kilku sytuacjach. Jedną z nich jest na przykład choroba któregoś z członków rodziny, która wymusza poruszanie się wózkiem inwalidzkim lub na przykład przy pomocy tak zwanego balkonika. To właśnie dobrej jakości płytki antypoślizgowe bezpośrednio przełożą się na zwiększenie bezpieczeństwa osób mających problemy z poruszaniem się, szczególnie w miejscach takich jak łazienka i toaleta, gdzie często chlapie się woda i może być ślisko. Tego typu płytki warto zastosować wtedy również na powierzchniach poza domem, szczególnie nie będących pod dachem, takich jak zejścia i zjazdy dla wózków, korytarze i hole.

Udostępnij