Ceramic Style

Dom, Wnętrze, Budownictwo

Budownictwo

Niezbędne akcesoria do fugowania płytek

Niezbędne akcesoria do fugowania płytek

Płytki coraz częściej goszczą w naszych domach. Nie tylko w łazience, czy kuchni, ale również w salonie, przedpokoju i na tarasie. Płytki są bardzo wytrzymałe, a zarazem świetnie się prezentują. Dodatkowo można wybrać piękne wzory i kształty, dzięki czemu można stworzyć niepowtarzalny klimat i efekt. Dekoracyjny charakter płytek możemy dopełnić fugowaniem. Jak dobrze położyć fugę? Jakie narzędzia są niezbędne?

Fugowanie płytek – niezbędne akcesoria

Fugowanie płytek z pozoru może wydawać się prostą czynnością. Po prostu trzeba uzupełnić szpary pomiędzy płytkami. Jednak nie jest to aż tak banalne. Im większe umiejętności posiadamy, tym precyzyjniej zostaną wypełnione przestrzenie między płytkami.

Na pewno do fugowania płytek przyda się szpatułka, która nadaje się zarówno do syntetycznych fug, jak również i do silikonów. Gąbka do fugowania do kolejna rzecz, z pomocą której można zebrać nadmiar fugi i wyczyścić płytki zabrudzone podczas wypełniania szczelin. Jeśli fuga kładziona jest na stare płytki, to niezbędny jest skrobak do fug. Skrobak usunie starą fugę oraz przyda się do usuwania nadmiaru fugi podczas jej nakładania. No i oczywiście paca gumowa jest niezastąpiona podczas fugowania.

Rodzaje dostępnych fug do płytek

Przed przystąpieniem do fugowania należy zdecydować, jaki rodzaj fugi będzie najlepszy. Na rynku można znaleźć fugę epoksydową, cementową i akrylową. Fuga epoksydowa jest najlepszym rozwiązaniem do pomieszczeń, które narażone są na stały kontakt z wodą i wilgocią. Ale nadaje się ona jedynie do użytku wewnątrz pomieszczeń. Najlepiej sprawdzi się w łazience i w kuchni.

Fuga cementowa jest stosowana najczęściej do płytek podłogowych. Idealne sprawdza się na podłodze z ogrzewaniem podłogowym. Oczywiście głównym składnikiem tej fugi jest cement z domieszką kruszywa. W sklepach dostępne są także fugi akrylowe. Nie stosuje się ich na podłodze. Przeznaczone są do stosowania na ścianach. Nie powinny być one narażone na kontakt z wilgocią i wodą. Ich główną zaletą jest to, że z łatwością można dopasować kolor fugi do barwy płytek.

Jak położyć fugę?

Kładzenie fugi należy rozpocząć od przygotowania spoiny. Na każdym opakowaniu jest dokładna instrukcja. Należy przygotować mieszkankę według zaleceń producenta, aby konsystencja było odpowiednia. Fuga powinna być kładziona przy użyciu gumowej pacy. Nakładamy ją energicznymi ruchami. Zaprawa musi zostać odpowiednio dociśnięta, aby znalazła się we wszystkich szczelinach.

Po nałożeniu fugi należy zacierać pacą jej nadmiar. Ta czynność spowoduje, że wyrównane zostaną braki pomiędzy płytkami, a nadmiar zostanie ściągnięty. Po tej czynności należy zrobić 30 minutową przerwę. Kolejnym krokiem jest pierwsze mycie płytek, czyli wygładzenie fugi. Mycie powinno zostać powtórzone, a na koniec należy przetrzeć całą powierzchnię płytek suchą szmatką. W przypadku fugowania podłogi należy rozpocząć pracę od narożnika. Jeśli powierzchnia podłogi jest bardzo duża, to trzeba podzielić ją na strefy tak, aby fuga nie wyschła i nie stworzyła grubej, twardej skorupy, którą ciężko będzie usunąć.

Udostępnij