Ceramic Style

Dom, Wnętrze, Budownictwo

Budownictwo

Czym jest gospodarstwo ekologiczne?

Czym jest gospodarstwo ekologiczne?

Bywa, że podczas zakupów w sklepie czy na rynku natkniemy się na produkt oznaczony jako ekologiczny. Zastanawiamy się, co to właściwie znaczy i jakie są zalety takiego rozwiązania. Czy warto kupować takie produkty, biorąc pod uwagę ich dość wysoką cenę? Wielu rolników dotychczas prowadzących gospodarstwo w sposób tradycyjnych również zaczyna rozmyślać nad przejściem na model ekologiczny, chociaż nie są do końca pewni, czy to opłacalne wyjście i na czym to wszystko polega. Wobec tego co to jest gospodarstwo ekologiczne?

Gospodarstwo ekologiczne – co to?

Gospodarstwo ekologiczne to takie, które stawia na przyjazny środowisku sposób produkcji warzyw i owoców oraz humanitarną hodowlę zwierząt. Chodzi przede wszystkim o to, aby zachować dobre właściwości gleby, a także produkować najwyższej jakości produkty. Nie mowa tu tylko o smaku, chociaż niektórzy uważają produkty ekologiczne za lepsze pod tym względem. Przede wszystkim podkreśla się, że ekologiczne wyroby są dobre dla zdrowia. Dlaczego? Otóż aby gospodarstwo zostało uznane za ekologiczne, nie może używać nawozów sztucznych czy owadobójczych środków chemicznych. Nie oznacza to, że środki ochrony roślin nie są dozwolone wcale – nie można jednak stosować tych, które mają potencjalnie zły wpływ na zdrowie człowieka. Dodatkowo w tego typu gospodarstwie nie ma miejsca na organizmy genetycznie modyfikowane, co może być ulgą dla wielu sceptyków GMO. Jeśli uprawę roślin łączymy z hodowlą zwierząt, muszą one być karmione odpowiednimi paszami, a także przechowywane w dobrych warunkach. Kupując produkt oznaczony jako ekologiczny mamy więc pewność, że będzie on wysokiej jakości. Wielu ekologicznych rolników nie poprzestaje także na samym ekologicznym procesie produkcji. Fotowoltaika dla rolnika pozwala na przyjazne środowisku naturalnemu wytwarzanie energii elektrycznej, nic więc dziwnego, że jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem.

Czy warto prowadzić gospodarstwo ekologiczne?

Produkty ekologiczne nie bez powodu są droższe niż zwykłe – ich wyprodukowanie nie jest tak szybkie i proste, nie ma też na ogół mowy o produkowaniu ogromnych ilości. Zwłaszcza na początku założenie gospodarstwa ekologicznego lub przerobienie tradycyjnego gospodarstwa na ekologiczne może być bardzo kosztowne. Na szczęście do tych procesów można uzyskać spore dopłaty. Trzeba jednak pogodzić się z częstymi kontrolami i szeregiem wymagań, które trzeba spełnić, aby otrzymać interesujący nas certyfikat.

W obecnych czasach kładzie się ogromny nacisk na ekologię we wszystkich dziedzinach życia i biznesu. W związku z tym rozwiązania takie jak ekologiczne gospodarstwo czy fotowoltaika dla rolnika zyskują na popularności.

Udostępnij