Nie da się ukryć, że obecnie osoby budujące dom stoją przed nie lada zagwozdką w kwestii doboru sposobu ogrzewania. Opcji jest tak dużo, że bardzo ciężko się na coś zdecydować. Wszystko też oczywiście zależy od tego, jakie są nasze możliwości. W nowoczesnym budownictwie z reguły mamy do czynienia z dużą ilością przeszklenia, a celem jest uzyskanie jak największej ilości wolnej przestrzeni. Z tego też powodu tradycyjne grzejniki są kiepskim rozwiązaniem – zazwyczaj stawia się je w miejscu, w którym są największe straty ciepła, a więc pod oknem. Jeśli cała ściana jest przeszklona i nie ma żadnego parapetu, jest to kiepskie wyjście. W związku z tym trzeba wybrać pomiędzy podłogówką a grzejnikami kanałowymi https://mat-dom.pl/. Które rozwiązanie jest lepsze?
Grzejniki podłogowe i ogrzewanie podłogowe – ogólne informacje
Chociaż możliwe jest także zastosowanie w jednym pomieszczeniu obu tych form ogrzewania, zazwyczaj (na przykład ze względów finansowych) decydujemy się na tylko jedno z nich. Jako, że znacznie trudniej jest je zamontować niż tradycyjne grzejniki, najlepiej o tym rozwiązaniu pomyśleć już na etapie budowy. Można zdecydować się na zainstalowanie ogrzewania kanałowego czy podłogowego w ramach gruntownego remontu, ale będzie to z pewnością uciążliwe.
Wady i zalety grzejników kanałowych
Grzejniki kanałowe zajmują niewiele miejsca, ponieważ, jak sama nazwa wskazuje, funkcjonują w formie kanału w podłodze. Co prawda widzimy kratkę grzejnika, ale można dobrać ją tak, aby pasowała kolorem i materiałem do reszty aranżacji pomieszczenia. Jest to więc estetyczna forma ogrzewania, ale nie całkiem niewidoczna. Grzejniki kanałowe są grzejnikami konwektorowymi – zasysają zimne powietrze, po czym ogrzewają je i wypuszczają z powrotem. Dzięki temu ciepło rozchodzi się po pomieszczeniu równomiernie i nie mamy do czynienia z podziałem pomieszczenia na strefy zimne i ciepłe. Co ważne, nie występuje efekt „pocenia się” szyb. Dodatkowo w lato możemy odwrócić bieg grzejnika i wykorzystać go jako klimatyzację.
Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że grzejniki kanałowe wymagają regularnej konserwacji, a konkretnie odkurzania i czyszczenia, aby nie szkodziły zdrowiu i działały poprawnie.
Plusy i minusy ogrzewania podłogowego
Ogrzewania podłogowego w ogóle nie dostrzeżemy gołym okiem, a do tego daje ono miły efekt ciepłych stóp. Do tego jest rozwiązaniem nieco bardziej energooszczędnym niż grzejniki kanałowe, a w ciepłe miesiące także można je wykorzystać jako formę klimatyzacji. Nie trzeba także go w żaden sposób czyścić.
Niestety, ogrzewanie kanałowe bardziej ogranicza pod względem materiału wykończeniowego podłogi, ponieważ musi on dobrze przewodzić ciepło.
Jak widać, obie opcje mają swoje wady i zalety. Jeśli zależy nam na wygodzie i energooszczędności, dobrym rozwiązaniem będzie ogrzewanie podłogowe. Z kolei ogrzewanie grzejnikami kanałowymi mat-dom daje większą swobodę. Musimy się więc zastanowić, na czym nam najbardziej zależy.