Kolory towarzyszą nam w życiu codziennym. Widzimy je w otaczającej nas przyrodzie, we wnętrzach, w których przebywamy, w telewizji, w reklamie. Oddziałują na naszą podświadomość i emocje. Czy zastanawialiście się, jaki mogą mieć na nas wpływ poszczególne kolory?
Kolory mogą być także źródłem informacji, np. żółty w połączeniu z czarnym ostrzega przed niebezpieczeństwem, biały zapewnia o czystości, a czerwony jest sygnałem silnych uczuć.
Nasze preferencje kolorystyczne świadczą o cechach naszego charakteru, dlatego jedne kolory lubimy, a inne nie. Są kolory ciepłe i zimne, barwy czyste i złamane, nasycone i pastelowe. Nie istnieją bez światła – w ciemności nie widzimy barw. Każdy kolor ma swoją wymowę i znaczenie.
Biel – najjaśniejsza z barw, kojarzy się z lekkością i czystością, a nawet sterylnością. Jednym przynosi spokój, innym może kojarzyć się z samotnością i smutkiem. Nie ma idealnej bieli, jest to zakres od bieli zimnej (niebieskiej) do ciepłej (żółtej).
Żółty to kolor słońca, niesie w sobie ciepło i radość, pobudza do życia. Bardzo zauważalny , szczególnie w połączeniu z czernią lub szarością. Kojarzony też z bogactwem, z barwą złota.
Niebieski jest kolorem zimnym. W naturze widzimy go w oddali (niebo, morze, otwarta przestrzeń) dlatego daje wrażenie lekkości i uspokaja.
Zielony to połączenie niebieskiego i żółtego, kolor wiosny i harmonii z naturą. Czysta zieleń jest kolorem neutralnym, ani ciepłym ani zimnym, dlatego pełni rolę koloru równoważącego.
Czerwony najsilniej stymuluje ludzką psychikę. Kojarzony z życiem, ogniem, energią, także z agresją. Pobudza i daje wrażenie ciepła, symbolizuje miłość.
Pomarańczowy to kolor ciepły i pełen energii, kojarzy się z barwnością kwiatów i dojrzałością owoców. Poprawia nastrój i ożywia otoczenie.
Różowy przywodzi na myśl delikatność dziecięcego świata. Jest szczególnie lubiany przez dziewczynki, niesie w sobie ciepło, słodycz, radość.
Fioletowy – połączenie błękitu i czerwieni, kolor elegancji. Kryje w sobie trochę tajemnicy, nakłania do oderwania się od szarej rzeczywistości.
Granatowy to kolor atramentu, najsilniej utożsamiany ze szkołą, ale też z biurem, pracą i dyscypliną.
Brązowy wiąże się z ziemią i barwami jesieni, jest kolorem ciepłym, daje wrażenie bezpieczeństwa, spokoju i harmonii.
Szary kojarzy się z mgłą i zapadającym zmrokiem. Podkreśla potrzebę wyciszenia i spokoju, jest chłodny, ale neutralny dla innych kolorów i dobrze się z nimi komponuje.
Czerń – przypisywana jest złu i zniszczeniu. Dla niektórych to barwa młodzieńczego buntu, dla innych kolor elegancji i nowoczesności.
Trudno wyobrazić sobie życie bez kolorów. O tym, w jaki sposób dobierać kolory w naszych wnętrzach, przedstawię w następnej części.